Alternativní oprava čelního skla

Většina motoristů se mylně domnívá, že jedinou možností, jak se zbavit praskliny čelního skla je výměna celé okenní tabule. Není to tak úplně pravda. Až v 80 % případů stačí poškozené čelní sklo jen opravit. Pojďme si tuto kvalitní a přitom levnou metodu opravy skel představit blíže.

V čem spočívá oprava skla?

Oprava prasklin, tzv. scelování, se provádí z venkovní strany skla bez nutnosti jeho demontáže a trvá jen několik minut.

1.

Nejdříve se obrousí a odvrtá poškozená část a usazené nečistoty. Poté dojde k odsátí vzduchu z dutin praskliny a následně je prostor vyplněn speciální plnící pryskyřicí. Tato látka se díky podtlaku dostane do všech míst praskliny a zabraňuje tak jejímu dalšímu šíření.

2.

Poté se pomocí UV lampy místo nechá na několik minut vytvrdit. V konečné fázi se opravené místo rozleští speciální politurou, díky které je dosaženo původní pevnosti skla. Nemusíte se obávat ani snížené viditelnosti.

Použitá pryskyřice má stejný index lomu světla jako sklo. Díky tomu není opravené místo téměř poznat.

Jaké poškození je možné scelit

Uvádí se, že až 80 % prasklin, vzniknutých letícím kamenem, je možné scelováním opravit. Skutečnost, jestli se to týká i vašeho skla nejlépe posoudí speciálně vyškolený technik. Obecně však lze říci, že pokud prasklina nemá větší průměr než 10 cm, je v hloubce do 5 mm a nezasahuje do okraje autoskla, je opravitelná.

Legislativa EU opravu dvouvrstvých autoskel ještě zpřesňuje, a to tak, že by opravované místo nemělo být v přímém zorném poli řidiče. Za zorné pole je považována plocha v šíři 30 cm mezi volantem a horním poloměrem stírané plochy při pohledu zevnitř z vozu. U nákladních vozů se jedná o čtverec s hranou 30 cm v přímém výhledu z vozidla.

Obrázek editujete kliknutím

Scelovat je možné všechny druhy autoskel, tedy i boční a zadní. Výjimkou nejsou ani robustní skla velkých automobilů či autobusů. Také speciální skla, například reflexní či vyhřívané, lze touto metodou úspěšně opravit.

Kolik stojí tato oprava skla?

Tento způsob opravy skla je velmi levný. Náklady na opravu se pohybují od 500 Kč do 2000 Kč v závislosti na rozsahu poškození. Oproti tomu koupě a výměna celého skla vychází až na desetinásobek této ceny. Pro ty, kdo mají v rámci svého pojištění sjednáno připojištění čelního skla, je oprava skla zdarma.

Je tato technologie bezpečná?

Tato technologie opravy je naprosto bezpečná a uznávána samotnými výrobci automobilů, pojišťovnami i evropskými zákony. Je však nutné vědět, že oprava čelního skla je zásahem do homologace vozidla. Po opravě proto obdržíte osvědčení o provedené opravě autoskla, které je potřeba uschovat.

VÝMĚNA ČELNÍHO SKLA

Tento web je pouze informativí. Může obsahovat chyby a nepřesnosti. Web není pravidelně aktualizován.