Nárok na náhradní auto při výměně čelního skla

Výměna čelního skla je rutinní činností servisu a může být hotová během pár hodin. I přesto, že se jedná o krátký časový úsek, je možné, že v tuto chvíli budete potřebovat náhradní auto. Víte, že jej můžete získat i zadarmo? V jakém případě máte nárok na náhradní auto? 

Automatický nárok na bezplatné zapůjčení náhradního vozidla máte v případě, že jste byli účastníkem nehody, kterou jste nezpůsobili, a vaše auto bylo při ní poškozeno. Ze zákona jsou vám z povinného ručení viníka nehody proplaceny nejen náklady na opravu vozidla, ale také náklady na zapůjčení náhradního vozidla po celou dobu opravy vašeho nabouraného vozu. Do opravy se počítá právě i poškozené čelní sklo, byť by to byla jediná věc, kterou vám viník způsobil.

Pokud však nabouráte vy sami, ... 

... nebo došlo k poškození čelního skla jiným způsobem (například kamínkem během jízdy nebo při vloupání do auta), záleží na tom, zda jste měli skla pojištěna v rámci některého z pojišťovacích produktů – tedy v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění.

Od zapůjčeného auta nečekejte mnoho.

Pokud ano, měli byste i v těchto případech mít zapůjčení náhradního vozu zdarma. Nečekejte však od zapůjčeného auta příliš mnoho. Dle zákona by se mělo jednat o auto ve stejné cenové kategorii jako váš poškozený automobil.

Co pro to musíte udělat?

Nejdříve je potřeba pojistnou událost nahlásit pojišťovně – tedy pojišťovně viníka nebo pojišťovně, u které bylo sjednáno pojištění skel. Další postup vám pak sdělí přímo pracovníci pojišťovny. 

Nejdříve je potřeba pojistnou událost nahlásit pojišťovně – tedy pojišťovně viníka nebo pojišťovně, u které bylo sjednáno pojištění skel. Další postup vám pak sdělí přímo pracovníci pojišťovny.

 Běžně je však potřeba doložit několik dokumentů. V případě, že náklady na opravu putují z povinného ručení viníka nehody, musí viník doložit malý technický průkaz, zelenou kartu, řidičský průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení. Poškozený předloží velký technický průkaz, zelenou kartu a řidičák. Pokud je výměna skla financována z připojištění, je potřeba předložit velký technický průkaz, zelenou kartu, řidičský průkaz a samozřejmě doklad o zaplacení tohoto připojištění.

Na jak dlouho budete mít auto bezplatně zapůjčeno?

V zákoně a často i v podmínkách pojišťoven nalezneme slovní spojení „na dobu nezbytně dlouhou“ a nemyslí se tím nic jiného než po dobu opravy vašeho vozu.

Nárok tedy máte od začátku pojistné události, až po chvíli, než je auto servisem zprovozněno. Přesné časy byste měli mít zapsány ve faktuře. Tyto časy si raději pohlídejte.

V případě, že zápůjční dobu překročíte nebo budete opravu zbytečně protahovat (například domluvou v servise), může po vás pojišťovna v lepším případě chtít danou dobu proplatit, v tom horším vás může obvinit z využívání cizího majetku.

Nebojte se o vozidlo říci kdykoliv v průběhu opravy. Pojišťovny rády mystifikují klienty tím, že pokud je auto již v servise, nárok na půjčení vozidla již uplynul. Není to pravda. Nárok máte kdykoliv v průběhu oprav.

VÝMĚNA ČELNÍHO SKLA

Tento web je pouze informativí. Může obsahovat chyby a nepřesnosti. Web není pravidelně aktualizován.