Připojištění čelního skla  

Diskuze okolo poškozených skel bývá nejvíce aktuální v zimě a na jaře, kdy se nejeden řidič setká tváří v tvář s odlétajícími kamínky z pod kol vozu jedoucího před sebou. Riziko porušení čelního skla je vysoké a pojištění skel je tedy namístě. Jak si jej sjednat a kolik stojí?

Jak si sjednat pojištění skel?

Pojištění skel není možné sjednat samostatně. Často bývá nabízeno jako součástí havarijního pojištění a překvapivě si jej můžete sjednat i v rámci povinného ručení.

Kolik stojí připojištění čelního skla?

Výše pojistného pro připojištění čelního skla se odvíjí od několika faktorů. Kromě toho, u jaké pojišťovny sjednáváte, hraje roli také počet pojištěných skel. Běžně se totiž pojistky nepojí jen k čelnímu sklu, ale ke všem výhledovým sklům. Někde máte v ceně pojištění všech skel, včetně střešního. Částka pojistného se navyšuje také podle výše krytí – tedy podle výše, kterou chcete vyplatit v případě poničení skel. 

Běžně pojišťovny kalkulují s plněním od 5 do 15 tisíc korun. Posledním kritériem, tvořícím výslednou cenu, je také riziko, proti kterému svá skla pojišťujete. Nabídky pojišťoven se běžně specializují na poškození při havárii a při nahodilých situací. Za pojištění skel proti vandalismu, krádeži a živelným událostem už si většinou trochu připlatíte.

Srovnání nabídek českých pojišťoven

Pro srovnání nabídek pojišťoven jsme si vybrali připojištění skel s hodnotou krytí 10 000 Kč. Ceny pojištění se při těchto parametrech pohybují od 750 Kč do 1500 Kč za rok. V našem přehledu začneme těmi nejdražšími.

Pojišťovny Allianz, ČPP, ČSOB patří z pohledu ceny k těm nejméně výhodným. Kryjí sice téměř všechny rizika (tedy havárie, nahodilé situace i krádeže), ale stojí vás 1500 Kč na rok. Navíc je zde vyžadována až 50 % spoluúčast po dobu prvních 3-6 měsíců od založení pojištění.

Podobné podmínky má pojišťovna Direct. Zde však připojištění stojí o 300 korun méně, tj. 1200 Kč. Za stejnou částku vás pojistí i Uniqua. Spoluúčast je zde přitom jen ve výši 500 korun.

Bez spoluúčasti vás pojistí například Generali, Kooperativa a pojišťovna Slavia. Zaplatíte za ni 1500 Kč ročně.

Ušetříte, pokud si vyberete pojištění například u Hasičské vzájemné pojišťovny. Ta vám pojistí veškerá výhledová skla bez spoluúčasti za 1100. Jako jediná pojišťovna si však před uzavřením pojistky bude chtít vaše auto prohlédnout.

Nejlevněji vás vyjde připojištění u Servisní pojišťovny a AXA pojišťovny. Servisní pojišťovna se o vaše skla postará za 750 Kč ročně. Kryje však jen škody vzniklé nehodou či vandalismem. Připlatíte-li si 40 korun ročně, můžete se u AXA pojišťovny pojistit proti veškerým nahodilým situacím včetně poničení skla v důsledku krádeže.

VÝMĚNA ČELNÍHO SKLA

Tento web je pouze informativí. Může obsahovat chyby a nepřesnosti. Web není pravidelně aktualizován.